«Спроектовано в Каліфорнії, зроблено в Китаї» – історія

Дональд Трамп, який обіцяє повернути великі виробництва в США – зокрема, змусити компанію Apple виробляти свою продукцію на батьківщині, трохи запізнився. Apple вже створювала власне виробництво в США, і закінчилося це плачевно. За написом на тильній стороні девайсів Apple – «Спроектовано в Каліфорнії, зроблено в Китаї», стоїть велика історія.

У 1988 році технолог Жан-Луї Госсе відвідав фабрику з виробництва комп’ютерів Macintosh у Фрімонті (Каліфорнія). Співзасновник компанії Apple Стів Джобс був одержимий ідеєю налагодження автоматизованого виробництва в кращих традиціях Генрі Форда і компанії Sony. Однак спроба скопіювати і відтворити ці моделі не зазнала успіху.

Як свідчать журналісти, які відвідали будівельний майданчик фабрики в 1983 році, Джобс особисто контролював процес, аж до дрібниць. Прогресивність фабрики, за його задумом, була настільки велика, що вартість праці становила б усього лише 2% від вартості комп’ютера.

У 1992 році фабрика була закрита, тому що Apple так і не зуміла реалізувати весь обсяг виробленої продукції. Як і Apple, багато компаній з Силіконової долини змушені були зрозуміти, що їм треба навчитися організовувати виробництво по всьому світу, використовуючи відносні переваги – низьку вартість праці і ресурсів, менш вимогливу систему оподаткування. «У нас [в США] немає культури налагодження виробництва, – пояснює Госсе, – включаючи навчання і підготовку робітників, роботу з підрядниками».

Джобсу було нелегко засвоїти цей урок, але в тому, що він його засвоїв, всі переконалися після його «другого пришестя» в Apple в 1997 році. Тоді він відразу призначив Тіма Кука старшим віце-президентом з міжнародних операцій.

Зараз практично вся екосистема виробництва продукції компаній, зареєстрованих в Силіконовій долині, знаходиться в Азії. У Китаї на одній тільки фабриці, що виробляє айфони, може працювати до 450 тис. чоловік. Перенесення виробництва за кордон не призвело до занепаду Силіконової долини – навпаки, це був логічний крок вперед від фордівської моделі виробництва, і на відміну від моделі Форда, яка створила в Детройті величезний кластер автомобільних виробництв і десятки тисяч робочих місць для середнього класу, Силіконова долина створює робочі місця для мільйонерів, які ефективно утилізують чужу дешеву праця. Там їздять на автомобілях Tesla вартістю $ 100,000 і купують будинки за $ 1.1 млн – якраз на місці колишньої фабрики з виробництва Macintosh.

 

Тема для подарунків до Нового року залишається все ще актуальною. Знайти найкращі моделі від Apple Ви зможете у магазині “Remax”​ за адресою: вул. Небесної Сотні, 23А (ТЦ “Дукат”), а отримати кешбек можна просто, завантаживши додаток Big Family:

 

iOS 
Android